Jednym z podstawowych i najbardziej znanych szkieł laboratoryjnych są kolby. Naczynia o kulistym lub gruszkowatym kształcie oraz wydłużonej szyjce mają szerokie zastosowanie w badaniach i doświadczeniach. Ze względu na to, że są poddawane działaniu temperatury, ciśnienia, środków chemicznych współcześnie wykonywane są ze szkła boro-krzemianowego, które charakteryzuje się niską temperaturą topnienia, obojętnym pH powierzchni a także dużą odpornością mechaniczną.
Rodzaje kolb
Wśród kolb destylacyjnych, ssawkowych, reakcyjnych znajdują się kolby służące do przechowywania odczynników. Kolby te łatwo rozpoznać – mają płaskie dno, można je swobodnie stawiać na półkach lub blatach, co sprawia, że są naczyniami bardzo poręcznymi. Kolba o kształcie stożka to tzw. kolba Erlenmeyera, natomiast kolba o kształcie ściętej kuli to kolba miarowa – przeczytaj więcej na: https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/kolby/kolby-miarowe/.
Kolba miarowa
Kolba służy do odmierzania substancji (posiada skalę), przechowywania substancji (wyposażona jest w plastikowy lub szklany korek), w analizie chemicznej do sporządzania roztworów mianowanych (roztwór o ściśle określonym stężeniu). Kolby miarowej, ze względu na występujące w płaskim dnie naprężenia, nie należy ogrzewać, myć gorąca wodą ani suszyć w suszarce.