Czym jest krystalizacja?

Krystalizacja to proces przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, który ma na celu wytrącenie fazy krystalicznej z fazy stałej, ciekłej lub gazowej badanego preparatu.

Czym dokładnie jest krystalizacja?

Krystalizacja jest procesem egzotermicznym i polega na wytrąceniu związku chemicznego z roztworu. Dzięki temu, że mieszaniny jednorodne składające się z rozpuszczalnika, czyli cieczy, w której znajduje się substancja rozpuszczalna, mają stężenie graniczne to można je wykorzystać w celu wyodrębnienia właśnie tej substancji rozpuszczonej.

Krystalizator

Do przeprowadzenia wyżej opisanej reakcji potrzebne jest specjalnie zbudowane naczynko, którego prostota jest niezwykle pomocna w przeprowadzeniu całego procesu. Niska, szeroka zlewka z termoodpornego szkła mieści w sobie stosunkowo dużo cieczy, która jest poddawana reakcji termicznej.

Poprzez podgrzewanie naczynka do temperatury wrzenia rozpuszczalnika następuje jego odparowywanie, w czego rezultacie na krystalizatorze pozostaje jedynie substancja, która została wcześniej w rozpuszczalniku upłynniona. W ten oto sposób zostaje przeprowadzony proces krystalizacji.

krystalizator

Etapy krystalizacji:

Podstawowymi etapami krystalizacji ciekłej są:
– nukleacja – oznaczająca powstawanie zarodków krystalizacji, czyli miejsc, w których rozpoczyna się krystalizacja
– propagacja – oznaczająca swobodny rozrost kryształków 
– reorganizacja – oznaczająca powstawanie mikrostruktury krystalicznej
– zlepianie się kryształków w większe struktury.

Często krystalizację zatrzymuje się na drugim etapie, dzięki czemu w procesie uzyskuje się jedynie monokryształy.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii

Kolba stożkowa – budowa i zastosowanie

Wyposażenie każdego laboratorium nie może się obyć bez szklanych naczyń o uniwersalnym przeznaczeniu. Wśród nich ważną rolę pełni kolba stożkowa służąca do wykonywania doświadczeń, a także do przechowywania cieczy, na których pracuje personel naukowy.

Czym jest kolba stożkowa?

kolba stozkowa do laboratorium

To najbardziej popularne i występujące w różnych wielkościach naczynie laboratoryjne jest produkowane ze szkła. Posiada wydłużony kształt, dno jest okrągłe i szerokie, a do góry naczynie zwęża się i zakończone jest wąską lub szeroką szyjką.

Nazwa kolby pochodzi od jej kształtu, który jest zbliżony do stożka. Ścianki kolby mogą posiadać różne grubości, a niektóre nawet uchwyt szklany, który umożliwia wygodne przenoszenie naczynia wraz z gorącą zawartością.

Do jakich celów używana jest kolba laboratoryjna?

Tego rodzaju naczynie w laboratoriach służy głównie do przechowywania próbek cieczy, ale posiada także inne przeznaczenia. Między innymi wykorzystuje się to naczynie do miareczkowania substancji ciekłych.

W kolbach stożkowych wykonuje się ogrzewanie cieczy roboczych, a w mikrobiologii wykorzystuje się je do tworzenia kultur bakteryjnych poprzez namnażanie ich w sterylnych warunkach.

Dlaczego kolba szklana jest głównym naczyniem laboratoryjnym?

Głównie dlatego, że jest naczyniem uniwersalnym, łatwym do mycia, a także wystarczająco mocnym, aby móc wykonywać wszystkie eksperymenty laboratoryjne w sposób bezpieczny dla użytkowników pracowni chemicznych. Różne warianty naczynia są używane do wielu koniecznych czynności.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii

Kolba miarowa

Jednym z podstawowych i najbardziej znanych szkieł laboratoryjnych są kolby. Naczynia o kulistym lub gruszkowatym kształcie oraz wydłużonej szyjce mają szerokie zastosowanie w badaniach i doświadczeniach. Ze względu na to, że są poddawane działaniu temperatury, ciśnienia, środków chemicznych współcześnie wykonywane są ze szkła boro-krzemianowego, które charakteryzuje się niską temperaturą topnienia, obojętnym pH powierzchni a także dużą odpornością mechaniczną.

Rodzaje kolb

Wśród kolb destylacyjnych, ssawkowych, reakcyjnych znajdują się kolby służące do przechowywania odczynników. Kolby te łatwo rozpoznać – mają płaskie dno, można je swobodnie stawiać na półkach lub blatach, co sprawia, że są naczyniami bardzo poręcznymi. Kolba o kształcie stożka to tzw. kolba Erlenmeyera, natomiast kolba o kształcie ściętej kuli to kolba miarowa – przeczytaj więcej na: https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/kolby/kolby-miarowe/.

Kolba miarowa

Kolba służy do odmierzania substancji (posiada skalę), przechowywania substancji (wyposażona jest w plastikowy lub szklany korek), w analizie chemicznej do sporządzania roztworów mianowanych (roztwór o ściśle określonym stężeniu). Kolby miarowej, ze względu na występujące w płaskim dnie naprężenia, nie należy ogrzewać, myć gorąca wodą ani suszyć w suszarce.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii

Palnik spirytusowy

Palnik jest prostym w budowie urządzeniem pozwalającym chociażby na podgrzewanie próbek umieszczonych w krystalizatorze. Jego czas nagrzewania oraz szybkość reagowania są dosyć niskie, ale w niektórych sytuacjach jest to zaletą.

Profesjonalne a domowe palniki spirytusowe

Palnik spirytusowy laboratoryjny jest zwykle stworzony ze stali nierdzewnej oraz specjalnie przygotowanego knota umieszczonego w stabilnie ulokowanym wieczku. Do zestawu dołączona jest również nakrywka, która pełni rolę szybkiego gaszenia płomienia poprzez szybkie, zdecydowane odcięcie tlenu.

Palnik spirytusowy składa się z kilku elementów:

– komora ze szkła lub stali nierdzewnej
– nakrętka lub korek z otworem, przez który przechodzi knot umieszczony w rurce
– nakrywka ze szkła lub również ze stali nierdzewnej

W domowych warunkach komorę można zastąpić słoikiem, a nakrętkę drugim, mniejszym słoikiem, który będzie w stanie ograniczyć dostęp tlenu do słoika.

Tak czy inaczej, palnik tego typu doskonale sprawdza się w laboratorium, w którym stosowanie palnika gazowego nie znajduje zastosowania ze względu na zbyt szybkie nagrzewanie wszelkiego rodzaju próbek – zarówno potrzebnych do krystalizacji, jak i do każdego innego procesu, który potrzebuje odrobinę więcej czasu.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii