Refraktometry to podstawowe urządzenia, wykorzystywane do solidnego i precyzyjnego wykonywania pomiarów refraktometrycznych. Jednym z najważniejszych czynników przy doborze tego typu urządzeń jest przeanalizowanie zakresu współczynnika refrakcji nD, ale też kompensacja temperatury. Czego jednak można oczekiwać po refraktometrach i czym zaskoczą potencjalnych użytkowników?
Refraktometry – co trzeba o nich wiedzieć? Kluczowe informacje
Podstawową informacją dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad zakupem refraktometrów jest oczywiście to, że korzysta się z nich w różnego rodzaju laboratoriach, przy realizowaniu rozmaitych badań o charakterze refraktometrycznym. Urządzenia należące do tej kategorii można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- cyfrowe,
- ręczne.
Dzięki wysokiej klasy sprzętom specjaliści są w stanie zbadać m.in. współczynnik załamania światła w substancjach płynnych. Tym samym uzyskuje się precyzyjne i rzetelne wyniki, na podstawie których podejmuje się kolejne wiążące decyzje.
Jakich pomiarów można dokonać przy pomocy refraktometrów? Podpowiedzi
Refraktometry są skonstruowane w taki sposób, iż z ich pomocą dokonuje się różnych pomiarów. Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione to:
- pomiary ilościowe – badanie oznaczenia zawartości poszczególnych substancji lub płynów,
- pomiary jakościowe – identyfikowanie związków chemicznych i wykrywanie potencjalnych zanieczyszczeń,
- kontrola jakościowa produktów i surowców w przemyśle, np. farmaceutycznym. Pełna oferta czeka na https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/refraktometry/.
Dodatkowym atutem jest to, że po wspomniane wyżej urządzenia można sięgnąć również wtedy, gdy użytkownikom zależy na przeprowadzeniu badań fizykochemicznych.